Our Members

If you are one of our member organisations and would like to add or update information on this page, click here to fill out the form.

If you would like to sign up as a member of the Multicultural Council of Tasmania, please  click here to sign up.


2020 – 2021 Member Organisations

Name of Delegates

1.       A Fairer World Helen Hortle
          A Fairer World Greg Sawyer
          A Fairer World Donna Woodleigh
2.       Amnesty International Australia Tasmania Greg Luckman
          Amnesty International Australia Tasmania Zainab Clark
          Amnesty International Australia Tasmania Sylvia Merope
3.       Association of Ukrainians in Tasmania Marina Ladaniwskyj
          Association of Ukrainians in Tasmania Peter Ladaniwskyj
          Association of Ukrainians in Tasmania Myron Mihal
4.       Australian Bhutanese Society of Northern Tasmania Dol Man Rai
          Australian Bhutanese Society of Northern Tasmania Dil Bahadur Rai
          Australian Bhutanese Society of Northern Tasmania Kaman Singh Monger
5.       Australian International Youth Association Li Yang
          Australian International Youth Association Li Yang
         Australian International Youth Association Wei Tian
6.       Bhutanese Nepali Kirtan Mandali of Hobart Dhan Chhetri
          Bhutanese Nepali Kirtan Mandali of Hobart Khadga Thapa
         Bhutanese Nepali Kirtan Mandali of Hobart Resh Adhikari
7.       Bhutanese Community Association of Southern Tasmania (BCAST) Inc Tilak Magar
          Bhutanese Community Association of Southern Tasmania (BCAST) Inc Prakash Karki
          Bhutanese Community Association of Southern Tasmania (BCAST) Inc Dak Man Gurung
8.       Brahma Kumaris Australia Alice Hawrylak
          Brahma Kumaris Australia Miriam McFarlane
          Brahma Kumaris Australia Sanjeev Sharma
9.       Brighton Council Cathy Harper
          Brighton Council Tony Foster
         Brighton Council James Dryburgh
10.   Business East Inc John Beard
        Business East Inc Margaret Sutherland
11.   Catholic Care Tasmania Fiona Whittle
        Catholic Care Tasmania Andrea Witt
        Catholic Care Tasmania Michael McKenna
12.   Chinese Cultural Society of Tasmania Yongbei Tang
        Chinese Cultural Society of Tasmania Hong Li Li
        Chinese Cultural Society of Tasmania Ji Jiang
13.   Community Languages Tasmania Dr N. Jeyasreedharan
        Community Languages Tasmania Mr C Kumaraparathy
        Community Languages Tasmania Carlos Joseph
14.   Dancers of Universal Peace Nicola Amina
       Dancers of Universal Peace Chnado Steiner
15.   Dancing Divas Bhuvana Veeramani
16.   Deepavali Tasmania Inc Pradeep Dhungana
       Deepavali Tasmania Inc Vijaya Egambaranathan
       Deepavali Tasmania Inc Harshit Chaudhary
17.   Diverse Tassie Mohan Mattala
        Diverse Tassie John Paul Palissery
        Diverse Tassie Rajat Chopra
18.   Engineers Australia Darren Beattie
        Engineers Australia Elsie Killick
19.   Filipino-Australia Hands of Friendship Esther Pettman
        Filipino-Australia Hands of Friendship Jocelyn Lengyel
        Filipino-Australia Hands of Friendship Regie Sherlock
20.   Friends Gathering Rula Ibrahim
        Friends Gathering Reem Mohammed
        Friends Gathering Sana Samoun
21.   Guru Nanak Society of Tasmania Harjinder Singh
        Guru Nanak Society of Tasmania Amarjit Singh
        Guru Nanak Society of Tasmania Kushpreet Singh
22.   Golden Chinese Friendship Club Penny Peng
         Golden Chinese Friendship Club Jade Li
         Golden Chinese Friendship Club Dennis Zheng
23.   Good Neighbour Council Launceston Stella Goiser
        Good Neighbour Council Launceston Pat Cericola
         Good Neighbour Council Launceston Toula Mastrantonas
24.   Good Neighbour Council Glenorchy Salma Sumar
        Good Neighbour Council Glenorchy Faheem Sumar
        Good Neighbour Council Glenorchy Davor Perovic
25.   Hindu Society of Tasmania Inc Karunakara DT
         Hindu Society of Tasmania Inc Sacheekala Atmanathan
         Hindu Society of Tasmania Inc Theni Kuppusamy
26.   Hobart Bangladesh Community Sabrina Matin
         Hobart Bangladesh Community Ashiq Kibria
          Hobart Bangladesh Community Sajid Shajahan
27.   Hobart Film Society Jim Mansbridge
         Hobart Film Society Jorgen Jorgensen
         Hobart Film Society Rosemary Bezzant
28.   Hobart Hebrew Congregation Jeff Schneider
         Hobart Hebrew Congregation Sean Ladiges
          Hobart Hebrew Congregation Daniel Albert
29.   Hobart Malayali Association Carlos Joseph Pandimakeel
        Hobart Malayali Association Girish Sasidharan
        Hobart Malayali Association Joseman Joy
30.   Hobart Multicultural Dance Group Peter Sands
         Hobart Multicultural Dance Group Kate Shaw
         Hobart Multicultural Dance Group Alan Hughes
31.   Holy Tantra Esoteric Buddhism Incorporated Dai Yi Wang
         Holy Tantra Esoteric Buddhism Incorporated Richard John Ho
         Holy Tantra Esoteric Buddhism Incorporated Edgar Fergus Ho
32.   HOPES Inc Chris Oriel
         HOPES Inc Eliza White
        HOPES Inc Karen Fall
33.   Indian Cultural Society of Tasmania Ajit Ramadas
         Indian Cultural Society of Tasmania Mr Satendra Bhola
         Indian Cultural Society of Tasmania Mr Yashwant Dhiman
34.   Intercultural Sports League Mohan Mattalla
         Intercultural Sports League Rajat Chopra
        Intercultural Sports League John Paul
35.   International Wall of Friendship Peter Ball
        International Wall of Friendship Christine Widjaya
        International Wall of Friendship Ron Franks
36.   Iranian Australian Community Association of Southern Tasmania Mohsen Borazjani
        Iranian Australian Community Association of Southern Tasmania Ardalan Sarraf
        Iranian Australian Community Association of Southern Tasmania Nazli Sheikholeslami
37.   Jawedan’s Kitchen Sumaiya Jawedan
        Jawedan’s Kitchen Syed Fahad
38.   Jing-Gang-Dhyana Incorporated Ms.Pui Yin
        Jing-Gang-Dhyana Incorporated Dorothy Lau
       Jing-Gang-Dhyana Incorporated Curtis Craig Ho
39.   Jing-Gang-Dyana Wang Xin De Foundation Incorporated Master Xin De Wang
         Jing-Gang-Dyana Wang Xin De Foundation Incorporated William Siu
         Jing-Gang-Dyana Wang Xin De Foundation Incorporated Ms.Ching Yee
40.   Launceston Hazara Community Hossian Mohseni
          Launceston Hazara Community Samuel Paiwandi
           Launceston Hazara Community Mohammad Ashrafi
41.   Latin America Cultural Association of Tasmania Inc (LACAT) Erika Avellaneda Cells
         Latin America Cultural Association of Tasmania Inc (LACAT) Elias Solis
         Latin America Cultural Association of Tasmania Inc (LACAT) Joanna Cubillos
42.   Latin Spring Andrea Romero
         Latin Spring Claudia Velasque
         Latin Spring Karen Velandia
43.   Lions Club of Glenorchy City Jennifer Pritchett
         Lions Club of Glenorchy City Amanda Elliott
         Lions Club of Glenorchy City James Fisher
44.   Local Government Association of Tasmania Katrena Stephenson
         Local Government Association of Tasmania Dion Lester
          Local Government Association of Tasmania Kate Hiscock
45.   Macquarie St Foodstore Michael Dutta
         Macquarie St Foodstore Yongbei Tang
         Macquarie St Foodstore Neela Ambika
46.   Multicultural Women’s Council of Tas Sajini Sumar
         Multicultural Women’s Council of Tas Salma Sumar
         Multicultural Women’s Council of Tas Karya Marris
47.   Nepali Society of Tasmania Punam Panta
         Nepali Society of Tasmania Ram Chandra Poudel
         Nepali Society of Tasmania Rojina Tamrakar
48.   Nepali Society of Northern Tasmania Incorporated Santosh Adhikari
          Nepali Society of Northern Tasmania Incorporated Kala Pathak
          Nepali Society of Northern Tasmania Incorporated Om Kumar Pagar
49.   Office of the Coordinator- General Andrea Wilson
50.   Oh la la & Co Chloe Bibari
         Oh la la & Co Clothilde Labglais
         Oh la la & Co Sophie Le Roux
51.   Palliative Care Tasmania Prue Cripps
        Palliative Care Tasmania Colleen Johnstone
        Palliative Care Tasmania Sharon King
52.   Philippino Australian in Tasmania Sports Club Chester Darwin Palado
         Philippino Australian in Tasmania Sports Club Edmond Raneses
        Philippino Australian in Tasmania Sports Club Danilo Taguinod
53.   Playgroup Tasmania Jacinda Armstrong
         Playgroup Tasmania Kathryn Fordyce
         Playgroup Tasmania Rebecca Hughes
54.   Potter’s House Christian Fellowship Hobart Beau Freeman
         Potter’s House Christian Fellowship Hobart Isabel Freeman
         Potter’s House Christian Fellowship Hobart Gary Goh
55.   Rhythmz Bollywood Dance Studio Amal Chandran
         Rhythmz Bollywood Dance Studio Manasi Mohan
          Rhythmz Bollywood Dance Studio Pratik Vatkar
56.   Religions for Peace Tasmania Branch Terry Sussmilch
        Religions for Peace Tasmania Branch Maggi Storr
        Religions for Peace Tasmania Branch Ros Goodsell
57.   RSL (Tasmania Branch) Inc Robert Dick
        RSL (Tasmania Branch) Inc Noeleen Lincoln
       RSL (Tasmania Branch) Inc Alex Dick
58.   Russian Speakers in Tasmania Sophia Avery
        Russian Speakers in Tasmania Liana Koster
        Russian Speakers in Tasmania Nera Schwertfeger
59.   Sacred Conversations Julian McGarry
         Sacred Conversations Betty Lyon
         Sacred Conversations James McGarry
60.   Set Right Automotive Li Max Joy
61.   Shia Association of Ahl-e-Bayt Tasmania Inc Syed Muhammad Baqar Raza Zaidi
         Shia Association of Ahl-e-Bayt Tasmania Inc Ali Asghar
          Shia Association of Ahl-e-Bayt Tasmania Inc Aimen Jafri
62.   Sierra Leone Migrant Association of Hobart Junisa Bangura
         Sierra Leone Migrant Association of Hobart Amara Tholley
         Sierra Leone Migrant Association of Hobart John Kamara
63.   Sisongke Community Choir Patricia Robey
         Sisongke Community Choir Robert Thompson
         Sisongke Community Choir Tony Howe
64.   Society of Kenyans in Tasmania Inc Florence Lowe
         Society of Kenyans in Tasmania Inc Emily Maza
          Society of Kenyans in Tasmania Inc Mercy Ndalila
65.   Sri Lankan Community of Southern Tasmania Tamara Ward
         Sri Lankan Community of Southern Tasmania Gunadasa Ginneliya
         Sri Lankan Community of Southern Tasmania Christopher Anthony Ferdinands
66.   Supply Chain Management Education, Australia Rene Kling
         Supply Chain Management Education, Australia Rose Kling
         Supply Chain Management Education, Australia James Eaves
67.   Tamil Association of Tasmania K.S Vijayalan
         Tamil Association of Tasmania Mr C Kumaraparathy
         Tamil Association of Tasmania Mr O Vithusikan
68.   Tas Event Inc Sandesh Pariyar
         Tas Event Inc Manoj Shrestha
69.   Tasmanian Leaders Jean Heggarty
         Tasmanian Leaders Angela Driver
         Tasmanian Leaders Frances Pratt
70.   Tasmania Kannada Sangha Karunakara Doddajataka Thammaiah
         Tasmania Kannada Sangha Suneetha Aruvanahalli Rajappa
         Tasmania Kannada Sangha Venkatagiri Chandrashekar
71.   Tasmania Refugee Legal Services Patrick O’Connor
        Tasmania Refugee Legal Services Taya Ketelaar-Jones
        Tasmania Refugee Legal Services Donna Woodleigh
72.   Tasmanian African Community Forum Inc Dr Charles Makoundi
        Tasmanian African Community Forum Inc Jackie Williams
        Tasmanian African Community Forum Inc John Kamara
73.   Tasmanian Council of Social Services Inc Simone Zell
          Tasmanian Council of Social Services Inc Nic McBride
          Tasmanian Council of Social Services Inc Adrienne Picone
74.   Tasmanian Men’s Shed Association Inc Keith Ellis
         Tasmanian Men’s Shed Association Inc Bruce Weller
         Tasmanian Men’s Shed Association Inc John Bastick
75.   Tasmanian Muslim Association Kazi Sabbir
        Tasmanian Muslim Association Syed Mohamed Buhari
        Tasmanian Muslim Association Harun Abdullah
76.   Tasmanian University Union (TUU) Muslim Association Syaifulzafni Aziz
         Tasmanian University Union (TUU) Muslim Association Ismail Khan
         Tasmanian University Union (TUU) Muslim Association Ashwag Madkhali
77.   Telugu Association of Tasmania Manohar Rao
         Telugu Association of Tasmania Rajesh Batheneni
78.   The Coronation Music and Arts Festival Datta Mahambrey
         The Coronation Music and Arts Festival Mark Drew
           The Coronation Music and Arts Festival Muthukumar Nachiappan
79.   The Salvation Army Tasmania Division David Bruford
80.   Vietnamese Community Hobart Tasmania (CongDongVietTas) Quang Thinh
           Vietnamese Community Hobart Tasmania (CongDongVietTas) Hai Tran
           Vietnamese Community Hobart Tasmania (CongDongVietTas) Auh Nguyen
81.   Volunteering Tasmania Lisa Schimanski
         Volunteering Tasmania Veney Hiller
          Volunteering Tasmania Georgie Ibbott
82.   Waratah-Wynyard Council Chantelle French
          Waratah-Wynyard Council Bronwyn Folden
          Waratah-Wynyard Council Richard Muir Wilson
83.   Warrane Mornington Neighbourhood Centre Inc. Leanne Doherty
         Warrane Mornington Neighbourhood Centre Inc. Tamika Richards
          Warrane Mornington Neighbourhood Centre Inc. Beth Perry
84.   Welcoming Australia Aleem Ali
          Welcoming Australia Brad Chilcott
          Welcoming Australia Sebastian Geers
85.   West Moonah Community House Mel Knuckey
          West Moonah Community House Ally Bongard
          West Moonah Community House Raye Marskell
86.   Worker Assist Mylinda Purtel
87.   Workskills Peter Montalvan
88.   Zimbabwean Tasmanian Community Crispen Marunda
          Zimbabwean Tasmanian Community Jonathan Madebwe
           Zimbabwean Tasmanian Community Themba Bulle
89.   TasWater Melissa Flynn
         TasWater Ashlee Rieper
         TasWater Mark McKnight

 

2020 – 2021 Long-Term individual members

1.       Melanie Abbot
2.       Sr Eric Abetz
3.       Hina Durrani
4.       Waqas Durrani
5.       Reshma Dutta
6.       Ruth Forrest MLC
7.       Michael Gaffney
8.       Linley Grant
9.       Lesley Hazelwood
10.   Sun Hee (Sunny) Jang
11.   Sarah Lovell
12.   Qasim Mehmood
13.   Edward Obi
14.   Arman Rahman Onick
15.   Joel Ortiz
16.   Daniel Riley
17.   Cr Zelinda Sherlock
18.   Soo Kit Cheng
19.   Mehrdad Tavangar
20.   Nora Sy
21.   Robert Thompson
22.   Andrew Wilkie MP*
23.   Josh Willie MLC*

 

* Membership fees received after 31 July 2020 due to an error on MCOT’s website.

2020 – 2021 new individual members

1.       Sophia Avery
2.       Radhika Bajaj
3.       Christina Rai Basnet
4.       David Bell
5.       Gurpreet Singh Bhullar
6.       Sofie Burgoyne
7.       Juana Cambas
8.       Janith Damboragama
9.       Bishal Dhungana
10.   Ella Haddad
11.   Kirsten Hartel
12.   Gibbs Hatendi
13.   Hakase Hayashida
14.   Lisa Haynes
15.   Li Max Joy
16.   Lam Phuong Le
17.   Sagar J Patel
18.   Anil Karki
19.   Fazlinda Kassim
20.   Satinder Kaur
21.   Dattaraj Mahambrey
22.   Usama Mukarram Malik
23.   Sarah Maunder
24.   Ivan Matas
25.   Eva Meidi
26.   Amin Mohammed
27.   Helen Mounster
28.   Usman Naeem
29.   Maheshwori Nepal
30.   Cindy O’Dea
31.   David Osborne
32.   Priyank Patel
33.   Catherine Plunkett
34.   Mamta Poudel
35.   Vivekanand Rajendran
36.   Eveleen Rao
37.   Poornima Sharma
38.   Ishanka Shayamali de Zoysa Bogahawaththage
39.   Ravi Shakya
40.   Binod Shrestha
41.   Surinder Singh
42.   Richard Skinner
43.   Manju Soni
44.   Rob De Soza
45.   Kevin Stark
46.   Maulin Thakkar
47.   Harka Thapa
48.   Yabbo Thompson
49.   Huma Unnisa
50.   Raymond Wang
51.   Aqeel Yousaf
52.   Nico van Leeuwen
53.   Meg Webb MLC

 

2021 – 2022 members

1.       Australian Oromo Community of Tasmania
2.       Edge Legal
3.       Hazara Community of Southern Tasmania
4.       HUGYAW Fil – Tas Performing Artists
5.       Hobart SL Lions Sports Club Inc
6.       Immi Solution
7.       Li-Ve Tasmania
8.       Tasmanian Fighting Game Community
9.       Tasmanian Prime Meat
10.   Weily Park Rockers Cricket Club
11.   Roshan Basnet
12.   Chantale Delrue
13.   Lakpa Diki Sherpa
14.   Junkai Ding
15.   Li Max Joy
16.   Harwinder Kaur
17.   Romy Maxine Pasaurek
18.   Lokesh N Manandhar
19.   Ashfagur Rahman
20.   Talal Anjum Rasheed
21.   Ravi Shakya
22.   Farzana Shigri
23.   Meg Webb MLC